آخرین خبرها

روایت خانواده و مولوی روستا از یک جنایت تروریستی

به گزارش ایرنا، در ادامه سفر خبرنگاران ایرنا به روستای بِزد در شهرستان تربت جام، مولوی و امام جماعت مسجد اهل سنت خاتم الانبیا (ص) این روستا در باره خانواده شهید دارایی به خبرنگار ایرنا گفت: با خانواده شهید و به ویژه برادران او “حمید و مجید” دوستی دارم و خانواده با اخلاق و متدین وی را می شناسم.  

مولوی یدالله فلویش، که از یک سال قبل امامت مسجد اهل سنت روستا را برعهده دارد، افزود: اینجا همه اهالی سنی و شیعه با هم همراه و همدل هستند، از پنج نفر هیات امنای مسجد خاتم الانبیا، ۲ نفر مادرانشان و ۲ نفر همسرانشان اهل تشیع هستند و از طرفی شیعیان نیز مانند اهل سنت به بنده احترام می گذارند و همه ما در غم و شادی در کنار هم هستیم.

وی گفت: همه افراد و مسوولانی که در روستا هستند چه روحانی شیعه و چه مولوی سنی، اگر بخواهند اهل تفرقه و تبعیض و یا اهل رفتارهای افراطی باشند، نمی توانند در روستای بزد خدمت کنند و این روستا نماد وحدت و انسجام است.

مولوی فلویش خاطرنشان کرد: دشمنان به دنبال خدشه دار کردن رابطه میان شیعه و سنی هستند تا خون شهدایمان و شوونات ما را پایمال کنند، مانند همان کاری که سعی کردند در عراق، سوریه و افغانستان انجام دهند.

روایت خانواده و مولوی روستای زادگاه شهید دارایی از جنایت تروریستی حرم رضوی

تفرقه انگیزی در ایران نتیجه نداده است

وی گفت: آمریکا، انگلیس و اسرائیل همواره تلاش کرده اند تا در سرزمین های یاد شده زمینه ای ایجاد کرده و مردم را به جان هم بیندازند و در این میان خود از این تفرقه سود ببرند، اما دشمنان درباره ایران اسلامی کور خوانده اند و به نتیجه ای هم نرسیده اند.

امام جماعت مسجد اهل سنت روستای زادگاه شهید دارایی ادامه داد: خداوند شهادت را نصیب افراد با اخلاق و مومن می کند، خداوند افرادی مانند شهید دارایی را گلچین می کند و دیدیم که ایشان در نهایت در جایگاهی شایسته مانند حرم مطهر رضوی شهید و مدفون شدند.

وی گفت: الحمدالله در تشییع جنازه شهید دارایی در روستای ما و نیز تربت جام، اهل تسنن و تشیع و علمای آنان حماسه آفریدند و به دشمنان این درس را دادند که مردم پای وحدت و انقلاب خود ایستاده اند.

مولوی فلویش خود را عاشق شهادت دانست و گفت: دشمنان می خواهند علاوه بر ضربه زدن به اسلام، ذخایر کشور را به تاراج ببرند، کاری که اکنون در افغانستان می کنند.

وی گفت: هر کس چه عالم و چه غیرعالم دینی، گول رفتارهای تفرقه آمیز دشمنان را بخورد به شهدا خیانت کرده است.

امام جماعت اهل سنت روستای بزد گفت: شهادت ۲ عالم بزرگوار در حرم رضوی موجب بیداری مسلمانان شد و برنامه ریزی دشمنان اسلام و انقلاب را نقش برآب کرد. علمای اهل تسنن و تشیع باید در مقابله با این توطئه ها مردم را به سمت وحدت سوق دهند تا از انقلاب پشتیبانی شود.

رضایت کامل مادرزن اهل سنت شهید از رفتار داماد روحانی 

مادر همسر شهید دارایی نیز در توصیف این شهید بزرگوار گفت: ما از زمان کودکی شهید با خانواده ایشان همسایه بودیم و زمانی که شهید دارایی طلبه بودند به خواستگاری دختر ما آمدند.

نصرت دهقانی افزود: ما با ازدواج دخترمان با یک طلبه و سختی های زندگی طلبگی مشکلی نداشتیم و آنچه برایمان مهم بود اهلیت، صالح بودن و سربه زیر بودن شهید دارایی بود.

وی که تنها عضو اهل تسنن خانواده است، ادامه داد: در خانواده ما همه اهل تشیع هستند و این داماد آخری که طلبه بود از نظر اخلاق و رفتار هیچ فرقی میان من با دیگر افراد نمی گذاشت و هیچ محدودیتی برای دخترم دررفت و آمد با اقوام مادری اش نگذاشت، لذا در خانه این داماد از همه جا راحت تر بودم.

هیچ مسلمان واقعی به مسلمان دیگر تعرض نمی کند

مادر همسر شهید دارایی گفت: اینکه فرد ضارب شهید دارایی، خود را اهل تسنن معرفی کرده، ضربه بسیار سنگینی به من در خانواده است زیرا فکر می کنم هیچ مسلمان واقعی دست روی مسلمان دیگر بلند نمی کند.

وی گفت: افرادی که دارای تفکرات افراطی دینی هستند، اگر قابل هدایت هستند خدا هدایتشان کند وگرنه نیست و نابودشان کند.

نصرتی ادامه داد: واقعا آقای دارایی حیف شد، کسی که دست به این ظلم و جنایت زد انسان نیست، بیایند ببینند که چگونه یک خانواده ساده و ۲ کودک را یتیم و عزادار کردند، این کودکان بدون پدر پژمرده شده اند.

وی ادامه داد: دامادم دستگیر فقرا و اهل خیر بود، این روحانی با روی گشاده و نورانی، مدام پیگیر کمک به محرومان بود، چرا باید به چنین فرد شریفی حمله شود و با زبان روزه در حرم امام رضا(ع) هدف این جنایت قرار بگیرد؟

مادر همسر شهید دارایی گفت: عمامه خونی دامادم را دور از چشم فرزندانش در خانه ام نگه داشته ام تا هر زمان که دلتنگ او شدم، با آن آرام بگیرم. 

همسر شهید دارایی نیز گفت: این شهید یک آدم معمولی نبود، یک فرشته بود که ویژگی های خاصی داشت، اخلاص، نیت پاک، خوش اخلاقی در چهره ایشان موج می زد.

زهرا قاسمی ادامه داد: طی چند سال زندگی مشترک، شهید هیچگاه نه با من و نه با بچه ها بحث و دعوا نمی کرد، وقتی به او می گفتم مقابل بچه ها جدی تر باش تا از شما حساب ببرند، می گفت که اگر بچه ها از من بترسند، وقتی مشکل و دردی داشته باشند، نمی توانند آنرا با روی باز با من مطرح کنند.

وی گفت: اگر هم گاهی بنا به مصلحتی به بچه ها اخمی می کرد، تا شب عذاب وجدان داشت و با هدیه گرفتن از دل آنها درمی آورد.

دلتنگی از فراق همسر

همسر شهید دارایی ادامه داد: حسرت هیچ چیز را در زندگی مشترکمان نداشتم و الان تنها درد من، دلتنگی و دوری از شهید است، این دلتنگی بیش از هر چیز ما را می آزارد.

 قاسمی به روحیه خستگی ناپذیر شهید دارایی در فعالیت های خیرخواهانه اشاره کرد و گفت: صبح تا شب درگیر کارهای حاشیه شهر بود اما در پایان شب اگر می گفتیم ما را بیرون ببر اجابت می کرد، هم ما را راضی می کرد و هم به دنبال خشنودی بندگان خدا بود.

وی شهادت را آرزوی همسرش خواند و گفت: همسرم چند بار از تمایل خود برای حضور در سوریه سخن گفته بود اما خدمت به مردم محروم حاشیه شهر را نیز ضروری می دانست و در نهایت نیز در مسیر خدمت به محرومان حاشیه شهر به شهادت رسید.

همسر شهید دارایی در خصوص نحوه اطلاع یافتن از شهادت همسرش در فضای مجازی گفت: پس از انتشار ویدئوی حمله به سه روحانی در فضای مجازی و اینکه گفته بودند این روحانیون هر سه در حاشیه شهر فعالیت فرهنگی و اجتماعی داشتند، اطمینان پیدا کردم که همسرم یکی از سه مضروب این جنایت است.

قاسمی ادامه داد: شهید دارایی ۲ روز در بیمارستان بستری بودند، روز شهادت به حرم امام رضا(ع) رفتم و از حضرت خواستم تا عنایتی کنند و همان زمان بود که شهادت ایشان را به من اعلام کردند، هرچند اکنون با بدترین دلتنگی زندگی ام مواجه هستم اما از طرف دیگر شاید شهادت و عاقبت بخیری همسرم بهترین خبری باشد که شنیدم و می دانم که “محمدصادق” به آرزوی دیرین خود رسید.

تامین بسته های معیشتی برای خانواده های اهل سنت 

همسر شهید دارایی گفت: وقتی به عنوان طلبه به خواستگاری من آمدند چون خانواده ما هم مذهبی بودند، من و خانواده ام راضی بودیم، در حقیقت من به اهداف و آرمانهای ایشان “بله” گفتم.

قاسمی ادامه داد: در اعیاد و جشن ها و زمان تحویل سال به همراه همسرم به دیدار خانواده خودم می رفتم و حتی با بستگان اهل سنت نیز بدون هیچ مشکلی رفت و آمد داشتیم و شهید پیگیر رفع مشکلات آنان نیز بود و برای برخی نیز بسته های کمک معیشتی فراهم می کرد.

وی حضور مسوولان مختلف استانی و کشوری در منزل شهید را مایه دلگرمی خود و خانواده اش عنوان کرد و گفت: در سفر به تهران نیز، رییس جمهور دیداری خانوادگی با خانواده شهدای حادثه تروریستی حرم مطهر رضوی داشتند، که مایه دلگرمی و تسلای خاطر ما بود.

همسر شهید دارایی با اشاره به اینکه هیچ درخواست شخصی از مسوولان ندارد، گفت: با توجه به اینکه من و فرزندانم، پشت و پناه و سایه خانواده مان را از دست داده ایم، فقط می خواهم دغدغه خاصی برای آینده بچه هایم نداشته باشم.

قاسمی همچنین فتنه دشمنان در تفرقه انگیزی میان شیعه و سنی را بی اثر دانست و گفت: این حادثه تروریستی ما را بیدارتر کرد، شهید دارایی رفته و یادگارهای او به جا مانده اند، امیدوارم بتوانم با کمک خودش پسرش را به گونه ای بار آورم که چند شهید دارایی باشد، این اقدام تروریستی ما را بیدارتر کرد.

نگاهی به حادثه تروریستی حرم رضوی

به گزارش ایرنا، یک تروریست تکفیری روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین ماه در صحن پیامبر اعظم (ص) حرم منور امام رضا(ع) با چاقو به سه روحانی حمله و آنان را به شدت مجروح کرد.

هر سه روحانی که در این حادثه مورد سوء قصد قرار گرفته بودند از فعالان جهادی و فرهنگی در مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد بودند.

به دنبال این اقدام تروریستی حجت‌الاسلام محمد اصلانی، که برادر ۲ شهید بود، در همان لحظات اولیه به شهادت رسید و ۲ مجروح حادثه حجج اسلام دارایی و پاکدامن پس از انتقال به بیمارستان تحت درمان قرار گرفته و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند که سرانجام حجت الاسلام دارایی نیز عصر هجدهم فروردین بر اثر جراحات و صدمات وارده به دیگر یار شهیدش پیوست.

پیکر ۲ شهید این حادثه تروریستی پس از تشییع با حضور گسترده اقشار مختلف مردم، در صحن جمهوری، در کنار شهدای انفجار تروریستی سال ۱۳۷۳ حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

 

منبع

لینک کوتاه مطلب : https://old.fepc.ir/?p=1975

درباره‌ی khanevadeh

همچنین ببینید

برگزاری دوره شناخت خود و درک دیگران توسط استاد مریم مسیحی

به گزارش روابط عمومی بنیاد صیانت از نهاد خانواده به نقل از جهاد کشاورزی فارس؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 7 =