آخرین خبرها

خدمات عمومی رایگان جایگزین حبس شود

تابناک فارس به نقل از فارس: طهماسب یزدانیان عصر امروز در جلسه شورای معاونین که با حضور مدیرعامل بنیاد صیانت از نهاد خانواده استان فارس برگزار شد، اظهار داشت: در مورد مجازات‌های تکمیلی و تعلیق و صدور قرار و مجازات‌های جایگزین حبس همچون خدمات عمومی رایگان و… می‌توان از خدمات بنیاد صیانت از خانواده استفاده کرد چرا که هدف قاضی این است که فرد اصلاح شود و به زندگی برگردد نه اینکه تنها مجازات شود و در زندان بماند.

وی ضمن تقدیر از فعالیت‌های بنیاد افزود: بسیار مناسب است که پرونده‌های اختلافات خانوادگی در همان بدو ورود به دادسرا به مراکزی مانند بنیاد صیانت ارجاع شود و این بنیاد سبب صلح و سازش و فصل خصومت شود.

دادستان عمومی و انقلاب استان فارس تربیت خانوادگی را نخستین مرحله تربیت افراد دانست و ادامه داد: این تربیت در جامعه تکمیل می‌شود و یک جامعه مدنی و برخوردار از حقوق شهروندی همیشه باید دارای مراکزی باشد که این تربیت اجتماعی را دنبال کنند.

وی با اشاره به اهمیت برخی رفتارهای اجتماعی و شهروندی اظهار داشت؛ رانندگان سرویس مدارس نباید با رفتارهای نامناسب مانند پرت کردن آشغال به بیرون خودرو الگوی نامناسبی به دانش‌آموزان ارائه کنند و به هرگونه رفتار نامناسب اجتماعی بچه‌ها بی‌تفاوت باشند.

یزدانیان تربیت اجتماعی بسیاری از جوانان دهه قبل را به علت منبر و روحانیت دانسته و خاطرنشان کرد: دشمن امروز به خوبی این نکته را دریافته و با تبلیغات سوء جوانان را از مساجد و منبرها جدا می‌کند و پای اینترنت و ماهواره می‌نشاند تا به اهداف پلید خود دست پیدا کند.

وی ضمن اظهار حمایت خود و معاونین دادستانی از برنامه‌های بنیاد صیانت از خانواده استان فارس اظهار داشت: درصدد هستیم مواردی که از لحاظ قانونی امکان ارجاع آن به بنیاد وجود دارد حتما از این ظرفیت استفاده کنیم.

مدیرعامل بنیاد صیانت از نهاد خانواده استان فارس نیز در این جلسه اظهار داشت: بنیاد هم برای افراد آسیب‌دیده برنامه دارد و هم سایر اقشار مردم که در معرض آسیب و بزه هستند و در ادارات، ارگان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و سایر مراکز جمعیتی مشغول به فعالیت است.

حجت‌الاسلام محمدشریف حسینی طرح «آینه» را از دوره‌های آموزشی محوری بنیاد در سراسر کشور معرفی کرد و افزود: این طرح به طرح مشابه خود که مدل‌های تعالی و کیفیت سازمانی اروپایی مانند ( efqm) هستند پهلو می‌زند و با استفاده از مبانی رفتاری و دینی بومی بسیار اثربخش‌تر ظاهر شده است.

مدیرعامل بنیاد صیانت از نهاد خانواده استان فارس از آمادگی بنیاد جهت اجرای این طرح برای کارکنان دستگاه قضایی و حتی قضاتی که به تازگی مشغول به خدمت شده‌اند، خبر داد و ابراز داشت: همانگونه که مترصد اجرای این طرح در تمامی ادارات متقاضی هستیم با حمایت و انگیزه‌ای که در مسئولان رده بالای قضایی استان سراغ داریم، می‌توانیم طرح آینه را در مراکز قضایی به اجرا درآوریم و مطمئنا افراد شرکت‌کننده در این طرح با انگیزه بالاتر و با روحیه پرنشاط‌تر به خدمت خود ادامه خواهند داد.

وی ضمن تاکید بر فشار کاری قضات و کارکنان دستگاه قضایی اظهار داشت: افراد شاغل در این مراکز به صبر و تحمل بیشتری از افراد عادی نیاز دارند و همچنین باید مراقب باشند که سختی شغل بر روابط خانوادگی آنان آسیبی وارد نسازد و از این رو اجرای طرح‌های بنیاد برای ایشان و حتی خانواده‌های آنان ضروری به نظر می‌رسد.

حسینی به برخی از ناهنجاری‌ها در فرهنگ رانندگی، نارضایتی مردم از برخی ماموران و ضابطین، گزارش‌های ارسالی به بنیاد به صورت کتبی و شفاهی، آسیب‌های زنان مطلقه و بچه‌های طلاق اشاره و بیان کرد: برخی از آسیب‌ها در جامعه وجود دارد که مردم پیگیری لازم مطرح کردن آن در مراجع قضایی را ندارند و تنها آن را به برخی از مشاورین خاص مانند روحانیون مطرح می‌کنند که به عنوان مثال گاه این مسائل مربوط به کانون‌های قدرت و ثروت است و امیدواریم با حمایت قاطعانه دادستانی بتوان به داد آنها به صورت عاجل و خارج از نوبت رسیدگی کرد و هویت گزارش‌دهندگان نیز محفوظ بماند.

وی هدف از زندان را اصلاح افراد دانست و تصریح کرد: این بنیاد تقاضا دارد نهایت استفاده را از مجازات‌های جایگزین حبس توسط قضات محترم به عمل آید و به ویژه نسل نوجوان و جوان تا حد ممکن به دوره‌های آموزشی و اصلاحی خارج از محیط زندان معرفی شوند تا شاهد تغییر و اصلاح رفتار آنان باشیم.

حسینی مهارت‌محوری و پرهیز از آموزش صرف را از ویژگی‌های فعالیت بنیاد در برگزاری دوره‌ها برشمرد و گفت: این بنیاد دوره‌هایی را علاوه بر فارس در استان‌های بوشهر، خوزستان، هرمزگان، قم، قزوین، خراسان رضوی و شمالی با محوریت مربیان استان فارس برگزار کرده است.

لینک کوتاه مطلب : https://old.fepc.ir/?p=3180

درباره‌ی khanevadeh

همچنین ببینید

برگزاری دوره شناخت خود و درک دیگران توسط استاد مریم مسیحی

به گزارش روابط عمومی بنیاد صیانت از نهاد خانواده به نقل از جهاد کشاورزی فارس؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =