آخرین خبرها

افق‌های پیش‌روی بنیاد صیانت از نهاد خانواده

هویت فرد در خانواده شکل گرفته و فرزندان در بستر آن رشد یافته و بزرگ می‌شوند، ارتباط و پیوستگی افراد با خانواده تا آنجا است که حتی اشتغال، ازدواج، مهاجرت و حتی مرگ نیز نمی­‌تواند ریشه­‌های فرد را از خانواده بگسلد. از طرفی فرزندان صفات مثبت و منفی را در فضای خانواده یاد گرفته و راه و رسم زندگی را با تقلید از اعمال والدین به دیگران تعمیم می‌دهند و همه اینها حکایت از اهمیت صیانت از نهاد خانواده دارد.

متاسفانه امروزه آمار طلاق به طرز نگران کننده‌ای روبه افزایش است و این میزان در شهر کلان‌شهر‌ها رشد بیشتری داشته و دارد.

استان سمنان نیز از این بلای دنیای مدرن بی‌نصیب نبوده و آمار طلاق در آن به طرز غیرقابل باوری رو به افزایش است و این در حالی است که این استان از جمله استان‌های فرهنگی و مذهبی کشور بوده و در گذشته نه چندان دور طلاق در بین خانواده‌های سمنانی(همچون دیگر استانهای کشور)، امری ناپسند شمرده می‌شد و جدای از تقدسی که برای خانوادهقایل بودند، زن و شوهر، وفاداری مضاعفی از خویش نسبت به حفظ و صیانت از کانون خانواده نشان می‌دادند‌.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(یسنا)، منطقه سمنان، چند وقتی است، نهادی نوپا تحت عنوان “بنیاد صیانت از نهاد خانواده” در استان سمنان شکل گرفته است، اگرچه این نهاد هنوز فعالیت جدی خود را آغاز نکرده اما برنامه و افق‌های پیش‌روی آن، نویدبخش شکل گیری یک نهاد موثر است که می‌خواهد پیش از آنکه به تبلیغ و بالابردن بیلان کاری خود بپردازد، مصمم است که با برنامه‌های فرهنگی و پیشگیرانه و در ارتباط مستقیم با لایه‌های مختلف اجتماعی به تحکیم و قوام خانواده‌های ایرانی کمک کند.

مدیرعامل بنیاد صیانت از نهاد خانواده سمنان:

بنیاد به دنبال این است که ازدواج‌ها در فضایی ارزش‌مدارانه‌، آسان و آگاهانه شکل گیرد

مدیرعامل بنیاد صیانت از نهاد خانواده استان سمنان، گفت: این بنیاد به دنبال این است که ازدواج‌ها در فضایی ارزش مدارانه‌، آسان و آگاهانه شکل گرفته و با برنامه‌ریزی مدون، ارایه آموزش‌های مؤثر و با بهره‌گیری از مؤثرین جامعه تا حدودی به کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک کند.

علی‌رضا ایزدپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، با بیان اینکه بنیاد صیانت از نهاد خانواده یک نهاد مردمی و غیر دولتی است، افزود: این بنیاد با استفاده از نظرات صاحبنظران شناخته شده، متعهد به ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی و دلسوزانی که دانش و تجربیات زیادی در حوزه خانواده و آسیب‌های اجتماعی دارند، به دنبال این است که مسائل را از منظر و زوایای گوناگون وارسی، تحلیل و با یک برنامه‌ریزی مدون و علمی در راستای قوام خانواده و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی گام بردارد.

وی با اشاره به اهمیت نهاد خانواده در بروز آسیب‌های اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد، کودکان کار و… گفت: هر گونه تلاش در جهت استحکام و صیانت از نهاد خانواده خود به خود منجر به کاهش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد، طلاق، کودکان فراری و… می‌شود، لذا ضرورت داشت که سامانه‌ای پایدار، فراگیر و مردمی را به مثابه سنتی حسنه و شجره‌ای طیبه ایجاد کرد و برای تحقق این امر و با توجه به ظرفیت‌های موجود، بنیاد صیانت از نهاد خانواده در سراسر کشور و از جمله در استان سمنان تأسیس شد.

ایزدپور ادامه داد‌: این بنیاد به دنبال این است که ازدواج‌ها در فضایی ارزش‌مدارانه، خدا پسندانه، آسان، کفوبودن و آگاهانه شکل گرفته و با برنامه‌ریزی مدون، ارایه آموزش‌های مؤثر و با بهره‌گیری از افراد موثر جامعه تا حدودی به کاهش آسیب‌های اجتماعی نظیر طلاق، کودکان خیابانی، دختران فراری، کودکان کار، بچه‌های بی‌سرپرست، اعتیاد، ارتشاء، افسردگی و انبوهی از مشکلات فردی و اجتماعی کمک کند.

مدیر‌عامل بنیاد صیانت از نهاد خانواده استان با اشاره به تشکل دو کمیته تخصصی در این بنیاد خاطر نشان کرد: این دو کمیته شامل کمیته تخصصی خانواده و آموزه دینی و کمیته تخصصی خانواده و ارتباط مؤثر هستند که اعضای این دو کمیته در برگیرنده افراد مؤثر در جامعه و از جمله روحانیون، نخبگان، اساتید دانشگاه، روانشناسان، مددکاران اجتماعی و جامعه شناسانی هستند که از صاحبنظران حوزه خانواده هستند.

وی از راه‌اندازی یک مرکز مشاوره‌ای در این بنیاد خبر داد و اضافه کرد: یکی از مصوبات هیأت امنای بنیاد صیانت از خانواده تشکیل یک مرکز مشاوره بود که مقرر شده این مرکز مشاوره در کنار شورای حل اختلاف به خانواده‌ها خدمات مشاوره‌ای ارائه دهند.

وی اضافه کرد: اعضای این مرکز مشاوره شامل روحانیون، روانشناسان و مددکاران اجتماعی مسلط بر مباحث خانواده و آسیب‌های اجتماعی هستند.

این مدرس دانشگاه با بیان این که بنیاد صیانت از نهاد خانواده از حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان برخوردار است، گفت: همچنین بنیاد تلاش می‌کند با پرهیز از موازی‌کاری‌ها با یک رویکرد کلان و با ایجاد ارتباط با لایه‌های مختلف جامعه در راستای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و تحکیم بنیان‌های نهاد خانواده گام بردارد.

وی همچنین از راه‌اندازی شعبات شهرستانی این بنیاد در آینده خبر داد و گفت: در این بنیاد تلاش می‌شود با محوریت مساجد، روحانیون محله و با بهره‌گیری از افراد مؤثر به ارتقاء بنیان‌های خانواده کمک کنیم.

ایزدپور در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا که با توجه به اینکه در گذشته نهاد‌های دیگری در این زمینه تلاش‌هایی داشته‌ و کمتر موفق بوده‌اند، این بنیاد برای ارتباط با لایه‌های زیرین جامعه چه برنامه‌ای دارد، تصریح کرد: بنیاد صیانت از نهاد خانواده برخلاف تجربیات ناموفق گذشته به دنبال این است که به مدد بهره‌گیری از افراد مؤثر جامعه دست یافته و از طریق این افراد و با ورود به محلات و ارتباط مستقیم با خانواده‌های آسیب‌پذیر و در معرض آسیب به لایه‌های زیرین جامعه دست یافته و از طریق این ارتباطات مستقیم، برگزاری همایش‌ها، اطلاع رسانی، برگزاری میزگردها و… به تبیین مشکلات و خطراتی که نهاد خانواده را تهدید می‌کند، بپردازد.

وی همچنین گفت: این بنیاد در حقیقت به دنبال این است که پیش از آنکه خانواده‌ها دچار طلاق عاطفی شده یا بطور مثال معضلی نظیر دختران فراری یا کودکان کار یا معضلی مثل ستیزه جویی و کارگریزی گسترش بیابد با آگاهی بخشی به خانواده‌ها و تبیین زوایای پیدا و پنهان این مشکلات و معضلات به قوام و دوام خانواده‌ها کمک کند.

دستگاه قضایی توجه خاصی به پیشگیری از وقوع جرم دارد

همچنین احمد سیاوش‌پور، رییس دادگستری استان سمنان نیز با اشاره به نقش نهاد خانواده گفت: هر جا پایه و اساس نهاد خانواده و پیوستگی اخلاقی و عاطفی بین خانواده مستحکم باشد، جامعه‌ای سالم، با اخلاق و ارزش‌گرا را خواهیم داشت.

وی با اشاره به وضعیت خانواده و خلاء گرایش به معنویت و اخلاق در غرب اظهار کرد: رصد دعاوی و اختلافات موجود در پرونده‌های قضایی، حاکی از نیاز جامعه به ارتقای اخلاق و اعتقادات در جامعه و نهاد اصلی آن یعنی خانواده است.

وی یادآور شد: یک اختلاف خانوادگی چندین پرونده قضایی اعم از تمکین، مهریه، طلاق و… را موجب می‌شود که پیشگیری از بروز این اختلافات نیازمند تشکیل یک نهاد منسجم با پشتوانه و حضور افرادی آگاه اعم از روحانیون، اساتید حوزه و دانشگاه و معتمدین است.

وی هدف از تشکیل بنیاد صیانت از نهاد خانواده در استان سمنان را سیاست‌گذاری برای حفظ نهاد خانواده در جامعه بیان کرد و با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی توجه خاصی به پیشگیری از وقوع جرم دارد، اظهار کرد: با تاسیس معاونتی فعال، این وظیفه قانونی به طور جدی پیگیری می‌شود و قصد داریم، مانع بروز اختلافات و وقوع جرائم در زمینه‌های مختلف و انتقال این مشکلات به آخرین مرجع رسیدگی یعنی دستگاه قضایی شویم.

بنیاد صیانت از نهاد خانواده از افراد مؤثر و نخبگان سراسر استان تشکیل شده است

همچنین یک مددکار اجتماعی نیز گفت: بنیاد صیانت از نهاد خانواده یک سازمان محض مردم نهاد و غیر دولتی است که به منظور صیانت از نهاد مهم و مؤثر خانواده راه اندازی شده است.

ابوالقاسم خادمیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، افزود: این بنیاد یک بنیاد کشوری با ساختاری کلان است که از حمایت‌های دادگستری استان نیز برخوردار بوده و فعالیت آن مقطعی نیست و به همین دلیلی می‌توان به آینده این نهاد مردم نهاد امیدوار بود.

این کارشناس ارشد جامعه شناسی با بیان اینکه بنیاد صیانت از نهاد خانواده استان سمنان دارای هشتاد نفر عضو است، تصریح کرد: هیأت امنای این بنیاد نیز شامل 15 عضو است که از عمدتا چهره‌های شاخص و مجرب استان هستند.

خادمیان با اشاره به اهداف این بنیاد خاطر‌نشان کرد: توجیه و ساماندهی مشاهیر و سرمایه‌های محلی و اجتماعی و منابع مختلف مردمی در زمینه خانواده، ایجاد سامانه و ظرفیتی خلاق، ارتباط گر و معتمد با حضور سرآمدان به منظور جا انداختن موضوع خانواده به عنوان اصلی‌ترین اقدام برای اصلاح اجتماعی و بنیادی‌ترین زمینه برای پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی، تبیین مسائل و تهدیدات نهاد خانواده و تبدیل دانش و تجربه‌های شخصیت‌های شاخص به برنامه‌های کاربردی و… از جمله اهداف شکل‌گیری بنیاد صیانت از خانواده در استان سمنان است.

مسئول روابط عمومی بنیاد صیانت از نهاد خانواده همچنین گفت: بنیاد صیانت از نهاد خانواده این استان از افراد مؤثر و نخبگان سراسر استان تشکیل شده تا میزان اثر‌گذاری آن بیشتر شده و دایره شناخت و آگاهی بنیاد از مشکلات خانواده‌ها در سراسر استان گسترده‌تر شود.

همچنین محمد‌حسن قادری، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان سمنان نیز مجمع عمومی بنیاد صیانت از نهاد خانواده را تاکنون متشکل از 80 نفر اعلام کرد و گفت: در تشکیل این مجمع از تمامی ظرفیت‌های موجود اعم از روحانیون، اساتید حوزه و دانشگاه، کارشناسان و … استفاده شده است.

وی در ادامه افزود: 16 نفر از این اعضا، هیئت امنای این بنیاد در استان را تشکیل می‌دهند که 6 نفر از آنها اعضای حقوقی و ثابت و 10 نفر دیگر با پیشنهاد اعضای مجمع عمومی به عنوان هیات امنای بنیاد صیانت از نهاد خانواده شعبه سمنان انتخاب شده‌اند.

 

لینک خبر

لینک کوتاه مطلب : https://old.fepc.ir/?p=13

درباره‌ی khanevadeh

همچنین ببینید

برگزاری دوره شناخت خود و درک دیگران توسط استاد مریم مسیحی

به گزارش روابط عمومی بنیاد صیانت از نهاد خانواده به نقل از جهاد کشاورزی فارس؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =