به گزارش خبرگزاری برنا از همدان،  بیستمین جلسه بنیاد صیانت از نهاد خانواده با حضور نماینده ولی‌ فقیه در همدان با هدف «تعیین راهکار‌های عملی استحکام روابط خانواده و پیشگیری از فروپاشی خانواده» با حضور نماینده ولی فقیه در استان، اعضای مؤسس بنیاد صیانت از نهاد خانواده و مسئولان ادارات و سازمان‌های همسو برگزار شد.

در این جلسه نماینده ولی‌فقیه در همدان صیانت از بنیاد خانواده را وظیفه همه مسئولان دانست و اظهار کرد: صیانت از نهاد خانواده نشان از انگیزه و تعهد اعضای این بنیاد و تلاش در راه خداوند متعال است.

آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی با اشاره به احساس وظیفه مسئولان و شرکت در جلسات بنیاد صیانت از خانواده گفت: این جلسات به منظور ارائه راهکار‌های عملی در زمینه جلوگیری از طلاق تشکیل می‌شود و حضور مرتب مسئولان مرتبط جای امید و تقدیر دارد.

وی افزود: مسئولان بی‌تفاوت به موضوع طلاق در ادارات مرتبط، هم در دنیا و هم در آخرت باید پاسخگو باشند.

نماینده ولی‌فقیه در همدان خاطر‌نشان کرد: در صورتی که زن یا مرد پس از طلاق به گناه آلوده شوند، قطعاً شخصی که می‌توانسته کمک کند و مانع از این جدایی شود اما به وظیفه انسانی خود عمل نکرده، ناخواسته در آن گناه شریک است.

وی با اشاره به اینکه هیچ حلالی به اندازه طلاق تنفر ندارد، ادامه داد: به فرموده پیامبر گرامی اسلام هیچ ساخت و سازی در دنیا به اندازه کمک در امر ازدواج نزد خداوند محبوب و پسندیده نیست.

محمدی با اشاره به وجود 5 میلیون دختر در سن ازدواج تأکید کرد: مسئولان باید طوری برنامه‌ریزی کنند که حقوق اجتماعی این افراد از بین نرود و از مشکلات اجتماعی بعد از طلاق جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه کسانی که مقدمات ازدواج را فراهم می‌کنند از آتش جهنم مصون هستند، گفت: باید همه برای ایجاد بستر ازدواج آسان و به دور از تجملات تلاش کنند.

نماینده ولی‌فقیه در همدان با تأکید بر اینکه طلاق و ازدواج دو مقوله جدا هستند و باید به هر یک به صورت تخصصی پرداخته شود، تصریح کرد: آموزش زوجین قبل از ازدواج و شرکت آنها در کلاس‌های آموزشی می‌تواند در استحکام پایه‌های زندگی مؤثر باشد.

وی به همت اعضای مؤسس بنیاد صیانت از خانواده برای جلوگیری از اختلافات و طلاق در خانواده و ایجاد سازش در زوجین اشاره کرد و افزود: سازمان‌هایی همچون اداره‌کل امور اجتماعی استانداری، نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی، کمیته امداد، بنیاد شهید، اداره‌کل دادگستری، ارشاد اسلامی و تبلیغات اسلامی می‌توانند نقش موثری داشته باشند.

محمدی یادآور شد: تمام افراد بازنشسته متخصص در امور مشاوره می‌توانند فی سبیل‌الله در این بنیاد فعالیت کنند و در ثواب این امر خیر سهیم باشند.

از فروردین ماه سال جاری از بین 300 فقره پرونده طلاق ارجاعی به بنیاد صیانت از خانواده، 214 پرونده طلاق به واسطه فعالیت رایگان 17 نفر از اساتید و کارشناسان مجرب به عنوان مشاوران بنیاد و سه نفر کادر مجموعه رسیدگی شده است.

همچنین در نتیجه تلاش‌های شبانه‌روزی مشاوران 100 فقره از پرونده‌ها به صلح و سازش بین زوجین ختم شد و 59 فقره از پرونده‌ها نیز در دست رسیدگی است.

لینک خبر